Aussies in Action - Tokyo Olympics: Day 2

John Millman will be among the Australians in action on day one of the tennis in Tokyo.
John Millman will be among the Australians in action on day one of the tennis in Tokyo.

Aussies in action on Day 2 of the 2021 Tokyo Olympics:

SOFTBALL

Women's Preliminaries

Opening Round - Australia v Canada (1100 AEST)

Yokohama International Stadium

HOCKEY

Men's and Women's Pool Rounds; Men's Pool A - Japan v Australia (1030 AEST)

Oi Hockey Stadium

ROWING

Women's Single Sculls, Men's Single Sculls, Women's Double Sculls and Men's Double Sculls Repechage; Women's Pair (Annabelle McIntyre, Jessica Morrison), Men's Pair (Sam Hardy, Joshua Hicks), Lightweight Women's Double Sculls, Lightweight Men's Double Sculls, Women's Four (Annabelle McIntyre, Jessica Morrison, Rosemary Popa, Lucy Stephan), Men's Four (Jack Hargreaves, Alex Hill, Alex Purnell, Spencer Turrin), Men's Eight (Nicholas Lavery, Joseph O'Brien, Joshua Booth, Simon Keenan, Nicholas Purnell, Timothy Masters, Angus Dawson, Angus Widdicombe), Women's Eight (Genevieve Horton, Olympia Aldersey, Bronwyn Cox, Giorga Patten, Sarah Hawe, Georgina Rowe, Katrina Werry, Molly Goodman) Heats

Sea Forest Waterway

TENNIS

Men's Singles, Women's Singles, Men's Doubles and Women's Doubles First Round

Women's Singles - Samantha Stosur (Aus) vs Elena Rybakina (KAZ) (2nd on Court 2); Women's Doubles - Ash Barty/Storm Sanders (Aus) v Nao Hibino/Makato Ninomiya (Jpn) (3rd on Court 5)

Men's Singles - John Millman (Aus) v Lorenzo Musetti (Ita) (1200 AEST - first on Court 9)

Ariake Tennis Park

WATER POLO

Women's Preliminaries; Group A - Canada v Australia (1500 AEST)

Tatsumi Water Polo Centre

SHOOTING

Men's 10m Air Pistol Preliminaries and Finals, (Daniel Repacholi)Women's 10m Air Rifle Preliminaries and Finals (Elise Collier, Katarina Kowplos)

Asaka Shooting Range - Shotgun Range

CYCLING ROAD

Men's Road Race (Rohan Dennis, Luke Durbridge, Lucas Hamilton, Richie Porte)

Fuji International Speedway

BOXING

Men's and Women's Preliminaries Round of 32

Women's Feather (Skye Nicolson), Women's Welter, Men's Feather, Men's Heavy, Men's Super Heavy

Kokugikan Arena

ARTISTIC GYMNASTICS

Men's Qualification (Tyson Bull - Horizontal Bar)

Ariake Gymnastics Centre

FOOTBALL

Women's Group G (Saitama Stadium), Group E (Sapporo Dome), Group F (Miyagi Stadium)

Group G - Sweden v Australia (2100 AEST)

Saitama Stadium

TABLE TENNIS

Men's Singles, Women's Singles, Mixed Doubles Preliminaries

Women's Singles - Jian Fanc Lay (Aus) v Daniella Fonseca (Cub)

Mixed Doubles - Heming Hu/Melissa tapper (Aus) v Jia Nan Yuan/Emmanuel Lebesson (Fra)

Tokyo Metropolitan Gymnasium

TAEKWONDO

Women -49 kg and Men -58 kg Preliminaries and Finals; Men :(Safwan Kahlil) (From 1130 AEST)

Makuhari Messe Hall A

BADMINTON

Group Play Stage

Men's Singles, Women's Singles, Men's Doubles, Women's Doubles, Mixed Doubles

Mixed Doubles - Simon Wing Hang Leung and Gronya Somerville (1240 AEST)

Women's Doubles - Setyana Mapasa and Gronya Somerville (1940 AEST)

Musashino Forest Sport Plaza

SWIMMING

Heats (2000 - 2230 AEST): Men's 400m Individual Medley (Brendon Smith, Se-Bom Lee); Women's 100m Butterfly (Emma McKeon, Brianna Throssell); Men's 400m Freestyle (Elijah Winnington, Jack McLoughlin); Women's 400m Individual Medley; Men's 100m Breaststroke (Zac McLoughlin, Matt Wilson); Women's 4 x 100m Freestyle Relay (Bronte Campbell, Mollie O'Callaghan, Madison Wilson, Leah Neale, Meg Harris) Tokyo Aquatics Centre

Tokyo Aquatics Centre

BEACH VOLLEYBALL

Men's or Women's Preliminaries

Men - Chris McHugh and Damien Schumann (2300 AEST)

Shiokaze Park

EQUESTRIAN

Dressage Grand Prix Team and Individual.

Individual - Kelly Layne, Mary Hanna, Simone Pearce

Equestrian Park

Australian Associated Press