Aussies in action on Day 2 of the 2021 Tokyo Olympics:
Subscribe now for unlimited access.
$0/
(min cost $0)
or signup to continue reading
SOFTBALL
Women's Preliminaries
Opening Round - Australia v Canada (1100 AEST)
Yokohama International Stadium
HOCKEY
Men's and Women's Pool Rounds; Men's Pool A - Japan v Australia (1030 AEST)
Oi Hockey Stadium
ROWING
Women's Single Sculls, Men's Single Sculls, Women's Double Sculls and Men's Double Sculls Repechage; Women's Pair (Annabelle McIntyre, Jessica Morrison), Men's Pair (Sam Hardy, Joshua Hicks), Lightweight Women's Double Sculls, Lightweight Men's Double Sculls, Women's Four (Annabelle McIntyre, Jessica Morrison, Rosemary Popa, Lucy Stephan), Men's Four (Jack Hargreaves, Alex Hill, Alex Purnell, Spencer Turrin), Men's Eight (Nicholas Lavery, Joseph O'Brien, Joshua Booth, Simon Keenan, Nicholas Purnell, Timothy Masters, Angus Dawson, Angus Widdicombe), Women's Eight (Genevieve Horton, Olympia Aldersey, Bronwyn Cox, Giorga Patten, Sarah Hawe, Georgina Rowe, Katrina Werry, Molly Goodman) Heats
Sea Forest Waterway
TENNIS
Men's Singles, Women's Singles, Men's Doubles and Women's Doubles First Round
Women's Singles - Samantha Stosur (Aus) vs Elena Rybakina (KAZ) (2nd on Court 2); Women's Doubles - Ash Barty/Storm Sanders (Aus) v Nao Hibino/Makato Ninomiya (Jpn) (3rd on Court 5)
Men's Singles - John Millman (Aus) v Lorenzo Musetti (Ita) (1200 AEST - first on Court 9)
Ariake Tennis Park
WATER POLO
Women's Preliminaries; Group A - Canada v Australia (1500 AEST)
Tatsumi Water Polo Centre
SHOOTING
Men's 10m Air Pistol Preliminaries and Finals, (Daniel Repacholi)Women's 10m Air Rifle Preliminaries and Finals (Elise Collier, Katarina Kowplos)
Asaka Shooting Range - Shotgun Range
CYCLING ROAD
Men's Road Race (Rohan Dennis, Luke Durbridge, Lucas Hamilton, Richie Porte)
Fuji International Speedway
BOXING
Men's and Women's Preliminaries Round of 32
Women's Feather (Skye Nicolson), Women's Welter, Men's Feather, Men's Heavy, Men's Super Heavy
Kokugikan Arena
ARTISTIC GYMNASTICS
Men's Qualification (Tyson Bull - Horizontal Bar)
Ariake Gymnastics Centre
FOOTBALL
Women's Group G (Saitama Stadium), Group E (Sapporo Dome), Group F (Miyagi Stadium)
Group G - Sweden v Australia (2100 AEST)
Saitama Stadium
TABLE TENNIS
Men's Singles, Women's Singles, Mixed Doubles Preliminaries
Women's Singles - Jian Fanc Lay (Aus) v Daniella Fonseca (Cub)
Mixed Doubles - Heming Hu/Melissa tapper (Aus) v Jia Nan Yuan/Emmanuel Lebesson (Fra)
Tokyo Metropolitan Gymnasium
TAEKWONDO
Women -49 kg and Men -58 kg Preliminaries and Finals; Men :(Safwan Kahlil) (From 1130 AEST)
Makuhari Messe Hall A
BADMINTON
Group Play Stage
Men's Singles, Women's Singles, Men's Doubles, Women's Doubles, Mixed Doubles
Mixed Doubles - Simon Wing Hang Leung and Gronya Somerville (1240 AEST)
Women's Doubles - Setyana Mapasa and Gronya Somerville (1940 AEST)
Musashino Forest Sport Plaza
SWIMMING
Heats (2000 - 2230 AEST): Men's 400m Individual Medley (Brendon Smith, Se-Bom Lee); Women's 100m Butterfly (Emma McKeon, Brianna Throssell); Men's 400m Freestyle (Elijah Winnington, Jack McLoughlin); Women's 400m Individual Medley; Men's 100m Breaststroke (Zac McLoughlin, Matt Wilson); Women's 4 x 100m Freestyle Relay (Bronte Campbell, Mollie O'Callaghan, Madison Wilson, Leah Neale, Meg Harris) Tokyo Aquatics Centre
Tokyo Aquatics Centre
BEACH VOLLEYBALL
Men's or Women's Preliminaries
Men - Chris McHugh and Damien Schumann (2300 AEST)
Shiokaze Park
EQUESTRIAN
Dressage Grand Prix Team and Individual.
Individual - Kelly Layne, Mary Hanna, Simone Pearce
Equestrian Park
Australian Associated Press